Z wizytą w teatrze

30 listopada z okazji zbliżających się Mikołajek uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Mikołajowicach, wybrali się do teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na spektakl pt. „Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze”

Spektakl dla dzieci w wieku od 6 lat, oparty na orientalnej baśni w wersji wielkiego polskiego poety Bolesława Leśmian. Opływająca w luksusy, znudzona księżniczka posyła braci na śmiertelnie niebezpieczną misję, aby spełnić swój kaprys. Kiedy zaginą, musi zebrać się na odwagę i ruszyć im na pomoc. Przedstawienie przekonuje, że mimo wyraźnego celu wędrówki bohaterów, to nie podróż jest ważna, ale to, co dzieje się podczas niej. Opowieść ma wymiar uniwersalny. Pokazuje, jak ważna w życiu jest miłość i odwaga, ale również pomysłowość oraz spryt, które z powodzeniem zastąpić mogą fizyczną tężyznę.

W przeciwieństwie do większości tekstów kultury, księżniczka w „Baśni…” nie jest bezradna. Parysada jest kapryśna i rozpieszczona, ale jednocześnie kochająca braci, zawadiacka i przebojowa. Nie potrzebuje ratunku, ostatecznie sama poradzi sobie doskonale. Spektakl porusza poważne tematy, pokazuje bowiem siłę miłości i odwagi.