Święty Andrzej ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.

„Andrzejki” nazwa zwyczaju pochodzi od imienia Andrzej, którego imieniny przypadają na 30 listopada. Andrzejki obchodzono na terenie Niemiec, Szwajcarii, Polski, Litwy oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest wróżenie. Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dziś to tylko przyjemny dodatek do andrzejkowej imprezy.

27 listopada w Szkole Podstawowej w Mikołajowicach, odbyła się zabawa andrzejkowa. Przy dźwiękach muzyki uczniowie świetnie się bawili. Po zakończonej zabawie dzieci, mogły posilić się ciastem i pysznymi goframi przygotowanymi przez panie z KGiGW w Mikołajowicach, oraz zakupić los na loterii zorganizowanej przez samorząd uczniowski pod opieka pani Karoliny Graczyk.