„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023”

Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej w Legnickim Polu włączyli się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.

Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.

Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale
i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła również nasza szkoła. W ramach tego dnia zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne „Wszyscy mamy prawa”
z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie www.unicef.pl.

Uczniowie przybliżyli tematykę praw dziecka oraz przedstawili zakres działań organizacji UNICEF tworząc plakaty informacyjne, którymi udekorowali przestrzeń szkolną. 21 listopada 2023 roku Pani Antonina Pielak z uczennicami
z klasy piątej odwiedziła dzieci z Terapeutycznej Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Bartoszowie zaznajamiając uczniów z pojęciami: prawa człowieka, prawa dziecka, Konwencja o prawach dziecka, prezentując podstawowe prawa przynależne każdemu dziecku.

1 grudnia 2023 roku uczniowie przyszli ubrani do szkoły na niebiesko – w kolorze UNICEF. Przygotowaliśmy również dla pracowników naszej szkoły
oraz współpracujących z nami jednostek organizacyjnych Gminy Legnickie Pole – niebieskie wstążki jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.

Tego dnia przeszliśmy ulicami Legnickiego Pola w „Niebieskim Marszu” odwiedzają Urząd Gminy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej oraz Zakład Aktywności Zawodowej. W każdej placówce zostawiliśmy prezent
w postaci choinek ozdobionych prawami dziecka.

Mamy nadzieję, że podjęte przez społeczność uczniowską działania pokazały, iż prawa dziecka nie są nam obojętne.

#unicefpoland            #worldchildrensday