MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA 10 GRUDNIA 2023 r.

11 grudnia obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Rzecznik Praw Ucznia przedstawił uczniom najważniejsze informacje dotyczące praw człowieka oraz odczytał Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ.

Następnie uczniowie wylosowali cytaty związane z wolnością, godnością i najważniejszymi prawami człowieka.

Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
z okazji Dnia Praw Człowieka
10 grudnia 2023 r.

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw.”

To legendarne zdanie rozpoczynające Powszechną Deklarację Praw Człowieka jest dziś tak samo ważne, jak w momencie jej uchwalenia, które miało miejsce 75 lat temu.

Powszechna Deklaracja stanowi swoisty drogowskaz, dzięki któremu można położyć kres wojnom, zażegnać podziały i przyczynić się do życia w pokoju i godności wszystkich ludzi.

Jednak dzisiejszy świat się pogubił. Wybuchają konflikty, rośnie ubóstwo i głód, pogłębiają się nierówności. Kryzys klimatyczny jest kryzysem praw człowieka, który najbardziej uderza w najsłabszych.

Rośnie autorytaryzm. Coraz mniej jest przestrzeni do działań obywatelskich, a media atakowane są ze wszystkich stron. Równość płci pozostaje odległym marzeniem, a prawa reprodukcyjne kobiet są ograniczane. Dziś bardziej niż kiedykolwiek ważne jest promowanie i poszanowanie wszystkich praw człowieka: społecznych, kulturowych, gospodarczych, obywatelskich i politycznych, które chronią nas wszystkich.

Powszechna Deklaracja jest drogowskazem do wypracowania wspólnych wartości i koncepcji, które mogą pomóc w rozwiązaniu napięć oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności, których tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat. Ponieważ pracujemy nad dostosowaniem i zwiększeniem skuteczności globalnych ram w XXI wieku, prawa człowieka powinny zajmować szczególne i centralne miejsce w tym planie. Wzywam państwa członkowskie, aby wykorzystały tę 75. rocznicę i przyszłoroczny Szczyt dotyczący Przyszłości do wzmocnienia swojego zaangażowania w ponadczasowe wartości zawarte w Powszechnej Deklaracji.

W Dniu Praw Człowieka wzywam ludzi na całym świecie do propagowania i przestrzegania praw człowieka, każdego dnia, wobec wszystkich i wszędzie.

***

António Guterres, dziewiąty Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, objął urząd w dniu 1 stycznia 2017 r.